Na terenie naszego powiatu po raz kolejny odkryto niewybuch. Należy pamiętać, że takie znaleziska wciąż stanowią zagrożenie. Apelujemy o ostrożność i przypominamy, aby nie dotykać ani nie przenosić znalezionych niewybuchów, ponieważ ich zabezpieczeniem powinny zajmować się wyłącznie osoby z odpowiednimi kwalifikacjami.
Wczoraj, około godziny 10.30, ostrowieccy policjanci zostali poinformowani o niebezpiecznym znalezisku przy ul. Kolonia Robotnicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. Z relacji zgłaszającego wynikało, że podczas prac budowlanych odkryto dwa przedmioty przypominające granaty. Funkcjonariusz z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego potwierdził, że są to dwa granaty ręczne, najprawdopodobniej pochodzące z czasów II wojny światowej. Do momentu przybycia saperów, znalezisko jest zabezpieczane przez policję.
Niezależnie od upływu lat od zakończenia II Wojny Światowej, niewybuchy i niewypały wciąż są bardzo niebezpieczne. Często ulegają korozji, co zwiększa ryzyko wybuchu w każdej chwili. Takie przedmioty określane są również jako „zardzewiała śmierć”. Neutralizacją tych zagrożeń zajmują się wojskowe patrole saperskie, które transportują niewybuchy w bezpieczne miejsce.
Apelujemy do wszystkich!
Jeżeli podczas prac remontowych, ziemnych lub w innych okolicznościach natkniesz się na przedmiot przypominający „pocisk”, pamiętaj o następujących zasadach:
- nigdy go nie podnoś, nie przesuwaj ani nie uderzaj w niego,
- jeśli został wykopany, nie zakopuj go ponownie,
- natychmiast przerwij pracę i oddal się w bezpieczne miejsce,
- niezwłocznie powiadom najbliższą jednostkę Policji,
- dobrze jest zabezpieczyć miejsce, w którym znajduje się niebezpieczny przedmiot, przed dostępem osób postronnych,
- jeżeli jesteś na otwartej przestrzeni lub w lesie, oznacz zagrożone miejsce, aby nikt tam nie wszedł i aby można je było łatwo odnaleźć.
Opr. EW