Ostrzeżenie policji w związku z niewybuchami

Na terenie powiatu ponownie odkryto niewybuch. Należy pamiętać, że takie znaleziska mogą być niebezpieczne. Apelujemy o ostrożność i przypominamy, aby nie dotykać ani nie przenosić odkrytych niewybuchów. Ich zabezpieczeniem powinni zajmować się wyłącznie specjaliści.

Wczoraj, przed godziną 20, ostrowieccy policjanci zostali poinformowani o niebezpiecznym znalezisku w Lemierzu, w gminie Bałtów. Z informacji wynikało, że przedmiot przypominający granat został odkryty podczas transportu ziemi z lokalnego stawu. Policjanci, którzy przybyli na miejsce, potwierdzili, że to granat ręczny F1, prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Do czasu przyjazdu saperów, znalezisko w Lemierze jest strzeżone przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Ćmielowie.

Przypominamy, że mimo upływu lat od zakończenia II wojny światowej, niewybuchy i niewypały wciąż stanowią poważne zagrożenie. Często są one skorodowane, co zwiększa ryzyko ich wybuchu. Określane są często jako „zardzewiała śmierć”. Zajmują się nimi wojskowe patrole saperskie, które przenoszą niewybuchy w bezpieczne miejsce.

Apelujemy do wszystkich!

Jeśli podczas prac budowlanych, ziemnych lub w innych sytuacjach natkniesz się na przedmiot przypominający „pocisk”, pamiętaj:

  • - nie podnoś go, nie przesuwaj ani nie uderzaj w niego
  • - jeśli został wykopany, nie zakopuj go ponownie
  • - natychmiast przerwij pracę i oddal się w bezpieczne miejsce
  • - jak najszybciej powiadom najbliższą jednostkę policji o znalezisku
  • - zabezpiecz miejsce, w którym znajduje się niebezpieczny przedmiot, aby uniemożliwić dostęp osobom postronnym
  • - w przypadku, gdy jesteś na otwartej przestrzeni lub w lesie, oznacz zagrożony teren, aby nikt tam nie wszedł i aby łatwo go odnaleźć.
Źródło (tekst i zdjęcia):