Nowe zatrzymania osób poszukiwanych przez policję

W ciągu ostatnich 24 godzin funkcjonariusze ostrowieckiej policji zatrzymali trzy osoby, które ukrywały się przed wymiarem sprawiedliwości. Zatrzymani to mieszkańcy powiatu ostrowieckiego, w wieku od 39 do 48 lat. Najdłużej w areszcie pozostanie 46-latek oraz 48-latek, którzy za uchylanie się od płacenia alimentów spędzą 6 miesięcy w więzieniu.

Wczoraj policja w Ostrowcu Świętokrzyskim zatrzymała trzech mężczyzn poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości. Jako pierwszy w ręce funkcjonariuszy wpadł 39-latek, poszukiwany na podstawie zarządzenia Sądu Rejonowego w Kielcach. Mężczyzna miał do odbycia kilka dni pozbawienia wolności za wykroczenie, jednak po uiszczeniu grzywny został zwolniony. Kolejnym zatrzymanym był 46-latek, który również był poszukiwany na podstawie nakazu wydanego przez miejscowy sąd. Z powodu zaległości alimentacyjnych spędzi on ponad 6 miesięcy w odosobnieniu. Na koniec zatrzymany został 48-latek, który również ma do odbycia taką samą karę.

Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 209 §1 kodeksu karnego, „Kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.”

W przypadku, gdy osoba zobowiązana do alimentów naraża uprawnionego na brak możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, kara może wynosić nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Jeśli sprawca uiści zaległe alimenty przed upływem 30 dni od pierwszego przesłuchania, nie podlega karze, a postępowanie zostaje umorzone.

Zachęcamy do zapoznania się z aktualną listą osób poszukiwanych. Informacje o osobach poszukiwanych można anonimowo zgłaszać przez Internet w zakładce ZGŁOŚ POSZUKIWANEGO.

Źródło (tekst i zdjęcia):