Menu

Dlaczego pralka się psuje?

Pralka jest urządzeniem, które psuje się raczej rzadko. Nie jest ona zbudowana z takich podzespołów jak komputer, a dodatkowo jest przystosowana do odpowiedniego trybu pracy. Ma napełniać się wodą, wirować bębnem, spuszczać wodę i kończyć pracę. Ze statystyk wynika, że najczęstszymi powodami awarii pralek jest złe użytkowanie ich przez właścicieli. Poniżej lista najczęstszych awarii i sposoby ich naprawy.

Dlaczego pralka się psuje?

Awaria bębna pralki

Pralka pracuje, a bęben stoi w miejscu - bardzo możliwe jest poluzowanie paska klinowego lub jego zerwanie. Jeśli pasek się ślizga i nie jest urwany - można go śmiało napiąć i bęben będzie pracował jak nowy. Gdy urządzenie pracuje zbyt głośno należy zainteresować się śrubami mocującymi oraz łożyskami. Jeśli śruby nie są dokręcone, to wystarczy je lekko dokręcić. W przypadku łożysk lub amortyzatorów zazwyczaj mamy do czynienia z ich wypracowaniem, więc wadliwe podzespoły należy wymienić na nowe.

Awaria filtra lub pompy

Częstą awarią w pralkach jest wyciek wody lub wody z proszkiem do prania i płynu do płukania. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być awaria filtra lub pompy. Często zużywają się uszczelki pierścieniowe w pompie, więc należy je wymienić. Koszt zakupu uszczelek jest niewielki i choćby ze względów profilaktycznych należy je wymieniać raz do roku. Często zdarza się tak, że pompa i uszczelki są w dobrym stanie, a woda nadal wycieka. Winę za ten stan rzeczy możemy zrzucić na filtr, który może być zapchany. Do jego czyszczenia należy użyć specjalnych środków chemicznych, lub po prostu wymienić na nowy. Koszt filtra jest niewielki i warto posiadać w domu przynajmniej jedną, zapasową sztukę.

Awaria programatora

Najważniejszym elementem budowy pralki jest programator. Jeśli zostanie on w jakimkolwiek stopniu uszkodzony, to może "wariować" i pralka będzie wykonywać niektóre zadania ponownie lub w ogóle odmówić współpracy. Programator odpowiada za cały cykl prania ubrań, dlatego w momencie awarii mamy trzy elementy, które należy zbadać. Pierwszym elementem jest silniczek programatora. Mógł się zwyczajnie zaciąć. Drugim elementem jest kostka ze stykami. Często styki źle łączą i należy je od czasu do czasu przetrzeć papierem ściernym. Ostatnim elementem jest mikroprocesor. Jeśli uległ on uszkodzeniu to można go albo naprawić, albo wymienić.

Pralka psuje się z kilku powodów, choć najważniejszym z nich jest nieumiejętne korzystanie z tego urządzenia. Należy szanować pralkę i nie wrzucać do niej zbyt wielu rzeczy. Na instrukcji obsługi wyraźnie pisze, ile kilogramów ubrań pralka jest w stanie pomieścić. Przeładowanie zazwyczaj kończy się opisanymi powyżej awariami. Oby było ich jak najmniej, a jeśli się zdarzają - najlepsza będzie pomoc specjalisty.