Menu

Dywan - najczęstsze plamy i domowe sposoby ich usuwania

Dywan najczęściej znajduje się w salonie. W salonie z kolei zazwyczaj stoi telewizor, dlatego w wolnej chwili domownicy odpoczywają w tym pomieszczeniu. Oglądanie telewizji czy zabawa z grami video nie może się obejść bez przekąsek oraz napojów. Czasem niechcący rozlejemy coś na dywan i wtedy zaczyna się problem. Czyścić czy nie czyścić? Ta plama zejdzie, czy należy oddać dywan do specjalisty? W tym artykule opiszemy najczęstsze zabrudzenia i sposoby na ich usuwanie.

Dywan - najczęstsze plamy

Kawa i herbata

Obydwa napoje pijemy zazwyczaj z cukrem i to on będzie najważniejszy podczas czyszczenia. Cukier lubi wszystko sklejać, dlatego im szybciej zabierzemy się za mycie dywanu, tym lepiej. Plamy po kawie i herbacie usuwa się za pomocą szamponowania zabrudzonej części dywanu. Jeśli nie mamy odpowiedniego środka, możemy użyć zwykłej wody z mydłem. Wbrew pozorom to nie kawa jest trudną plamą, lecz herbata.

Błoto

Blisko 90% posiadaczy dywanów popełnia fundamentalny błąd w trakcie usuwania błota. Jeśli błoto jest świeże, to powinniśmy poczekać aż niego przyschnie. Następnie włączamy odkurzacz i przystawiamy do plamy. Delikatnie kruszymy błoto i odkurzamy powierzchnię. W przypadku starszych plam z błota nie czekamy na nic, tylko od razu bierzemy się za odkurzanie. Po odkurzeniu powierzchni należy ją przemyć wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń (na litr wody około 20 kropelek płynu).

Zabrudzenia pochodzenia biologicznego

Kał oraz mocz mogą się znaleźć na dywanie. Jest to spory problem, lecz da się go rozwiązać. W przypadku moczu konieczne będzie wypranie całego dywanu. Przy pomocy szamponu oraz myjki ciśnieniowej szorujemy dywan i po 24 godzinach od wyschnięcia możemy go ułożyć na podłodze. Drugi rodzaj zabrudzenia, czyli kał lub odchody należy wyczyścić w podobny sposób lecz po wcześniejszym wykruszeniu materiału biologicznego. Zdecydowanie nie wygląda to ciekawie, ani też nie brzmi ciekawie, lecz takie zabrudzenia się zdarzają i trzeba się ich pozbyć. Jeśli jednak brzydzimy się sprzątania kału - dywan możemy oddać do pralni chemicznej.

Alkohole

Plamy z drinków, wina czy piwa usuwamy przy pomocy szamponu lub cytryny. Cytryna świetnie poradzi sobie z czerwonym winem, gdyż rozpuści je. Po kilku chwilach od zaaplikowania cytryny wycieramy plamę. Oczywiście dywan powinien zostać szamponowany, aby mieć 100% pewność, że jest równomiernie czysty.

Każdy rodzaj świeżej plamy

Plamy dzielimy na świeże i stare. Świeże plamy możemy usunąć wodą mineralną i pianką do golenia. Woda i pianka mają tendencję do "wyciągania" brudu na powierzchnię w sposób, w jaki robią to środki do czyszczenia foteli samochodowych. Po 20-30 sekundach od nałożenia pianki wycieramy dywan. Jeśli plama mimo wszystko nie zniknie - prawdopodobnie była starsza, niż myśleliśmy.

Dywan można bez problemu wyczyścić domowymi sposobami, choć nie zawsze to będzie łatwe i przyjemne. Warto posiadać w domu myjkę ciśnieniową, bo to najlepszy sposób pielęgnacji dywanu. Zakup szamponu też nie będzie złym pomysłem. Kosztuje maksymalnie 15 złotych a może się przydać w najmniej oczekiwanym momencie.