Menu

Czyszczenie odzieży skórzanej

Odzież skórzana ma to do siebie, że brudzi się mniej od zwykłych ubrań, lecz jej czyszczenie jest bardziej skomplikowane. W zależności od jakości odzieży skórzanej będziemy musieli wybrać odpowiedni styl pielęgnacji. W tym artykule dowiecie się wszystkiego o skórze i sposobach jej czyszczenia.

Czyszczenie odzieży skórzanej

ABC skóry

Odzież skórzana ma to do siebie, że generuje sporą ilość ciepła. Dlatego jest tak chętnie noszona. Niestety, ale lubi się też przetrzeć i pobrudzić. W wyniku naturalnego ciepła skóry człowiek zaczyna się nieco pocić. Poprzez pocenie skóra jest mniej chłonna i powstają zabrudzenia na kołnierzu oraz mankietach. Odzież skórzaną należy pielęgnować w specjalny sposób, czyli wietrzyć raz w tygodniu i szczotkować część wewnętrzną.

Skóra jest podatna na temperaturę. Gdy jest dosyć ciepło - nieco się rozszerza. W chłodne dni się kurczy. Skórę należy nosić tylko w okresie chłodnym, aby nie naruszyć jej walorów grzewczych. Niestety, ale materiał taki jak skóra po czasie zaczyna tracić swój blask i naturalny kolor. Jest to spowodowane promieniami UV. Domowymi sposobami nie da się przywrócić dawnego blasku, dlatego chcąc nie chcąc musimy od czasu do czasu oddać naszą odzież do specjalistów.

Jak pielęgnować skórę?

Skóra jest materiałem dosyć sztywnym, dlatego zniesie wiele błędów początkujących użytkowników. Wiele osób porównuje pielęgnację skóry do pielęgnacji karoserii samochodu. Jest w tym trochę podobieństw, gdyż chodzi o równomierność podczas czyszczenia i nie przesadzanie z ilością detergentów. Niewielkie plamy możemy usunąć przy pomocy wilgotnej ściereczki. Dobrze jest wyczyścić całą powierzchnię skóry, aby część z której usunęliśmy plamę nie wyróżniała się. Jeśli mamy do czynienia z porowatymi anilinami, czyli sytuacją w której brud mocno wchłoną w skórę, to musimy albo usunąć warstwę skóry i zastąpić ją nową, albo oddać odzież profesjonalistom. W przypadku skór zamszowych czyszczenie plam to w zasadzie jedynie szczotkowanie powierzchni oraz drobne szamponowanie.

Skóra jest bardzo wrażliwa, dlatego na metce możemy wyczytać jaki rodzaj detergentów możemy używać. Jeśli boimy się czyścić skórę w domu - możemy ją oddać do pralni chemicznej. Co ciekawe to fakt, że sporo pralni odrzuca odzież skórzaną, gdyż ich urządzenia piorące nie są w stanie dokładnie wyczyścić plam. Nie każda skóra może zostać zakonserwowana lub pokryta olejem (dla przywrócenia blasku, koloru oraz charakterystycznego poślizgu) i sporo z nich ma dużą ilość guzików i dodatkowych kieszonek. Pranie skóry w bębnie także odpada ze względu na sztywność materiału. Jeśli skóra pęknie, to jej zszycie będzie drogim interesem. Warto znaleźć taką pralnię, która specjalizuje się w odzieży skórzanej. Niewielkie punkty pralnicze zdecydowanie odpadają.

Skóra jest prosta w pielęgnacji, ale uparta w momencie usuwania plam. Ważnym jest, aby usuwać plamy najszybciej jak to możliwe. Tylko w ten sposób zapewnimy skórze atrakcyjność. Starsze lub uciążliwe plamy powinni usunąć profesjonaliści i choć nie kosztuje to mało - zapewnia jednak bezpieczeństwo naszej odzieży.