Menu

Wymiana łożysk w pralce - syzyfowa praca?

Pralka to urządzenie, które pracuje stabilnie, lecz w środku odbywają się procesy generujące wstrząsy. Wirowanie mocno daje się we znaki podzespołom i tylko gumki amortyzujące sprawiają, że dom nie tańczy po okolicy. Najczęstszą awarią w pralkach jest zużycie łożysk. Dla osób znających się na podstawach mechaniki jest to tragiczna wiadomość, gdyż wymaga oddania sprzętu do serwisu, który może kosztować nawet 300 złotych netto.

Wymiana łożysk w pralce - syzyfowa praca?

Wymiana łożysk na nowe wymaga całkowitego demontażu pralki. Czy warto samemu podjąć się tego zadania, aby móc zaoszczędzić około 300 złotych? Naszym zdaniem jak najbardziej tak. Zejdzie nam około 3 godzin, ale nie tylko naprawimy naszą pralkę, lecz nauczymy się wiele o jej budowie i technice pracy. W tym poradniku dowiecie się w jaki sposób rozebrać pralkę i jak wymienić łożyska na nowe. Nawet jeśli jesteście w tej kwestii laikami, to poradzicie sobie dzięki kilku sztuczkom.

Pralka pralką, ale ważny jest też ... telefon!

Aby mieć pewność, że po wymianie łożysk na nowe będziemy wiedzieli jak złożyć pralkę do "kupy", będziemy musieli robić zdjęcia z poszczególnych etapów rozbiórki. Nawet przy ogromnej pewności siebie nie zaszkodzi taka praktyka. Pralka składa się z dziesiątek elementów.

Rozbiór pralki

Pralkę zaczynamy rozbierać od góry. Warto najpierw zdjąć górną obudowę i przejść do pojemników na środki chemiczne. Pojemniki powinny łatwo wyjść, chociaż w niektórych modelach są zespolone z panelem i programatorem. Następnie przechodzimy do dolnej części pralki. Ją także musimy zdemontować. Odpinamy wszelkie rurki oraz grzałki. Nie zapominamy także o kablach i przewodach. Pralkę rozbieramy z użyciem rękawic gumowych i oczywiście z dala od gniazdka z prądem. Gdy pozostanie nam sam bęben, zdejmujemy z niego kamień równoważący i przy pomocy kilku sprawnych ruchów wyciągamy bęben na wierz. Teraz mamy prosty dostęp do łożysk. Mogą schodzić z wielką trudnością, gdyż zapewne mają kilka lat. Nie przejmujemy się simeringami ani samymi łożyskami. Możemy je wybić młotkiem i dłutem. Jeśli zajdzie potrzeba - możemy nawet rozpołowić uszkodzoną (zużytą) część. Następnie przechodzimy do wymiany łożysk. Ich umieszczenie w odpowiednim miejscu będzie mało skomplikowane. Możemy sobie pomagać przecinakiem i młotkiem. Warto wiedzieć, że simeringi powinno się posmarować niewielką ilością wazeliny technicznej dla lepszego uszczelnienia.

Finisz

Gdy łożyska mamy wymienione, przystępujemy do montażu poszczególnych podzespołów. Sugerujemy się zdjęciami. Możemy też nagrywać filmiki video i odtwarzać je od tyłu. Dzięki temu szybciej złożymy pralkę. Cały proces zajmie około 3 godzin. Nauczymy się schematu pralki i zaoszczędzimy 300 złotych. Warto? Warto!