Menu

Jak pielęgnować skórę?

Skóra jest piękna i bardzo ciepła. Gwarantuje komfort w każdych warunkach, choć sama nie lubi zmiennej pogody. W tym artykule skupimy się na kilku rodzajach skóry i na sposobach ich pielęgnacji. Warto wziąć sobie nasze rady do serca, gdyż skóra to produkt dosyć drogi i szkoda aby się marnował.

Skóra naturalna

Skóra zwierzęca (bo tylko ona jest naturalna) charakteryzuje się sporą odpornością na zabrudzenia, ale nie znosi wahań pogody. Skóra będzie się z czasem ścierać, tracić swój kolor oraz właściwości grzewcze. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry naturalnej będzie ona przez długi czas jak nowa. Od czego zacząć? Warto zacząć od sposobów przechowywania skóry. Nie może być zwinięta i nie powinna znajdować się w wilgotnych lub brudnych pomieszczeniach. Zamiast prać, należy ją wietrzyć, lecz nie można narażać jej na działanie promieni słonecznych (UV). Skóra powinna być stale pielęgnowana specjalnymi kremami oraz impregnatem. Impregnat nadaje skórze naturalnego koloru i czynią ją wodoodporną. W przypadku jakichkolwiek zabrudzeń nie wolno skóry czyścić chemią, a jedynie nieco zwilżoną szmatką.

Skóra naturalna gwarantuje ciepło, ale kosztem pocenia się użytkownika. Kołnierze i mankiety należy od czasu do czasu wyprać, a jeśli chodzi o buty, to nie wolno ich pod żadnym pozorem wrzucać do pralki. Buty należy wietrzyć i przecierać wilgotną szmatką. To bardzo ważna uwaga. Wrzucenie butów skórzanych do pralki zakończy ich żywot w mniej, niż pięć minut.

Impregnacja skóry

Skóra anilinowa

Ten rodzaj wyróżnia się dużym ciepłem i bardzo ładnym wyglądem. Skóra tego typu jest odporna na uszkodzenia i zabrudzenia, ale oczywiście ich nie uniknie.  Jak rozpoznać anilinę? Przede wszystkim po nieregularnym kształcie skóry. Aż 55% nosicieli skór wybiera anilinę, choć nie do końca sami o tym wiedzą.

Skórę anilinową impregnujemy w zasadzie tak samo, jak skórę z byka czy buhaja. Ważne jest zastosowanie odpowiednich środków i unikanie chemi gospodarczej. Skóra anilinowa jest mniej podatna na odkształcenie, lecz mimo wszystko należy ją traktować delikatnie. Każdą plamę należy ścierać wilgotną szmatką lub specjalną gąbką do tego przeznaczoną. Gąbki nie można używać do innych czynności, gdyż może zajść drobinkami piasku lub pyłu i w trakcie pielęgnowania skóry zwyczajnie ją porysuje.

Skóra zamszowa

Bardzo popularna skóra, która swoim ciepłym dotykiem rozkochuje użytkowników na lata. Zamsz jest specyficznym materiałem, gdyż posiada włoski. Konieczne jest częste wietrzenie zamszu oraz stosowanie szczotki do usuwania włosów i sierści. W przypadku zabrudzenia zamszu nie wolno wycierać niczym suchym, gdyż to spowoduje przeniknięcie brudu do struktur materiału. Przy każdym zabrudzeniu w ruch idzie najpierw szczotka, a później wilgotna szmatka nasączona minimalną ilością mydła. Skóra zamszowa jest stosunkowo twarda i odporna, a także dobrze znosi zmiany pogodowe.

Derma

Znana na świecie jako "podróbka" skóry. Derma jest sztucznym tworzywem i niestety oprócz aspektów wizualnych nie prezentuje sobą nic ciekawego. Zazwyczaj wewnętrzna warstwa dermy obszyta jest lekkim puchem. Dermę należy impregnować specjalnymi specyfikami do tego przeznaczonymi. Unikamy chemii gospodarczej, gdyż derma w kontakcie z chemią może pęknąć lub się zetrzeć. Osobiście uważamy, że derma to dobry materiał ale na krótki czas. Po roku lub dwóch od zakupu zaczyna zmieniać kolor, a w okolicach łokci i zamka materiał zwyczajnie się wyciera. Dermę można prać w pralce w niskiej temperaturze - oczywiście bez wirowania.

Każda skóra jest inna, choć wymaga podobnego traktowania. Nie ma nic ważniejszego od impregnacji oraz pielęgnacji. Skóra kosztuje sporo pieniędzy i szkoda, aby się zmarnowała.