Menu

Domowe sposoby czyszczenia skóry

Skóra naturalna jest materiałem bardzo atrakcyjnym i ciepłym. Osoby, które raz założą skórzaną kurtkę nie chcą później chodzić w niczym innym. Skóra gwarantuje ciepło i jest niezwykle przyjemna w dotyku. Nie kosztuje mało, dlatego w tym temacie zajmiemy się jej pielęgnacją.

Somowe sposóby na czyszczenie

Czyszczenie skóry wyprawionej i niewyprawionej

To bardzo prosta czynność. Skóra wyprawiona nie znosi dużej ilości wody, dlatego używając do pielęgnacji ściereczki czy gąbki warto ją dobrze wycisnąć. Czyszczenie skóry wyprawionej to połączenie piany z mydła i wody. Dobrze sprawdza się klasyczne, szare mydło oraz bardzo delikatna ściereczka. Można do tego celu użyć bawełny, która doskonale wchłania brud ze skóry. Gdy usuniemy plamy i inne zabrudzenia musimy skórę wysuszyć suchym ręcznikiem. Nie wolno zbyt mocno naciskać na materiał. Proces czyszczenia musi być wolny. Po wysuszeniu możemy nałożyć warstwę odżywki, która poprawi wygląd naszej odzieży i nada jej odpowiedniego blasku.

 

Czyszczenie gładkiej skóry

Gładką skórę spotkamy na torbach, walizkach i wielu rodzajach kurtek. Gładka skóra jest podatna na zabrudzenia i poplamienia. Jeśli nawet ją zatłuścimy, to przy pomocy kilku domowych sposobów możemy skórę bardzo szybko wyczyścić. Roztwór amoniaku z wodą przyda się w razie czyszczenia plam świeżych i niezbyt dużych. Amoniak rozpuszcza brud dzięki reakcji chemicznej. Jako, iż mamy do czynienia ze skórą - cały brud się kumuluje i wychodzi na powierzchnię. Należy go przetrzeć wilgotną ściereczką.

Plamy tłuste są trudniejsze do usunięcia i pomoże nam w tym mąka ziemniaczana połączona z benzyną. Mieszankę nakładamy na plamę i delikatnie czyścimy. Gdy osiągniemy zamierzony efekt - skórę powinniśmy zaimpregnować. Będzie nam potrzebna klasyczna pasta do butów i olejek rycynowy. Pastę delikatnie nagrzewamy i łączymy z olejem. Przy pomocy ściereczki delikatnie rozprowadzamy po ubraniu wcześniej przygotowaną miksturę i odstawiamy skórę na 2-3 dni w suche miejsce. Dzięki temu nasza odzież będzie wyglądała jak nowa.

Odzież skórzana jest bardzo ładna i nie tak trudna w pielęgnacji. Łatwe plamy możemy szybko usunąć nie posiadając w domu specjalistycznych środków. Wystarczy minimum wiedzy oraz czytanie poradników takich jak ten.