Menu

Dywany - jak czyścić aby nie zniszczyć?

Pranie czy czyszczenie na sucho? Wypad do pralni chemicznej czy zabawa przy trzepaku? W jaki sposób należy pielęgnować dywan, aby był on zawsze czysty, ładny i pachnący? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Dywan- jak czyścić aby nie zniszczyć?

Pranie ręczne, czyli efekt odwrotny do zamierzonego

Ręczne pranie dywanów to przede wszystkim wcieranie brudu do środka. Nie trzeba być ekspertem, aby to sobie wyobrazić. W trakcie ręcznego prania dywanu wcieramy gąbką brud do środka. Przez kilka tygodni go nie widać, ale w miarę użytkowania dywanu te plamy będą wychodzić na powierzchnię. Skutkuje to koniecznością obrania innego modelu prania dywanu lub oddaniem go specjaliście. Niestety - ręczne wcieranie brudu tylko dodaje pracy specjaliście, więc rachunek suma summarum będzie wyższy od oczekiwanego.

Regularne trzepanie i odkurzanie. Sprawdzi się też śnieg

Regularne trzepanie dywanu oraz odkurzanie na pewno nie usunie wszystkich brudów, ale pozwoli dywanowi zachować naturalny wygląd. Kiedyś nie było żadnych środków do czyszczenia dywanów i ludzie sobie jakoś radzili. Dzisiaj w dobie setek detergentów trzepanie oraz odkurzanie nadal się sprawdza, lecz nie jest tak często praktykowane jak wcześniej. W śródtytule znajduje się słowo "śnieg". Trzepanie dywanów w porze zimowej jest efektywniejsze, niż w lecie. W zimie na dywanie osadzi się śnieg, który doskonale radzi sobie z brudem. Dzięki składnikom z których składa się śnieg, brud w krótkim czasie pojawia się na powierzchni dywanu i wystarczy go tylko zetrzeć ręcznikiem papierowym.

Myjka ciśnieniowa i płot

Popularnym sposobem czyszczenia dywanów jest użycie myjki ciśnieniowej i czegoś do zawieszenia dywanu. Świetnie sprawdza się zwykły płot na który zarzuca się dywan i myje myjką. Efekty są doprawdy zadowalające, lecz warto uważać na proces suszenia. Dywan należy suszyć w miarę wolno i co chwilę go doglądać. Podczas mycia nie wolno używać maksymalnego ciśnienia, gdyż dywan może się zniekształcić. Gdy wysuszymy nasz dywan ważne jest jego zwinięcie. Powinno się to robić w klasyczny rulon. Suchy i zwinięty w rulon dywan odkładamy na 24 godziny do suchego miejsca. Po tym czasie możemy go ułożyć na podłodze.

Odkurzacz piorący

Istnieją takie odkurzacze, które działają na zasadzie pary wodnej. Para wodna pod sporym ciśnieniem myje powierzchnię, a odkurzacz zbiera zabrudzenia. Koszt zakupu takiego urządzenia niestety nie należy do najtańszych, dlatego nie każdy posiadacz dywanu może sobie na nie pozwolić.

Czyścisz w domu? A może pralnia?

Jeśli decydujemy się na domowe czyszczenie dywanu, to musimy być świadomi tego, że jeden błąd będzie nas kosztował wizytę w pralni chemicznej. Potrzeba sporo wiedzy oraz praktyki, aby dobrze wyczyścić dywan. Jeśli posiadamy dywan drogi i bardzo nam na nim zależy, to najlepszym wyjściem będzie odniesienie go do pralni chemicznej. Zapłacimy około 50 złotych, ale w zamian otrzymamy niemal nowy dywan. 50 złotych to nie dużo, jeśli czyścimy dywan raz na kwartał.