Menu

Jak należy czyścić dywan?

Wielu ludziom wydaje się, że wytrzepanie dywanu będzie jedynym elementem higieny tej części wyposażenia podłogi. Niestety, ale przebarwienia czy plamy prędzej czy później nas dopadną. Należy odpowiednio przystąpić do czyszczenia dywanów. Jak się do tego zabrać? O tym poniżej!

Jak należy czyścić dywan?

Szybka reakcja

Dywan należy czyścić jak najwcześniej od momentu zauważenia plamy. Dobrze by było, aby za mycie zabrać się na kilka chwil po pobrudzeniu dywanu. Im młodsza plama, tym większa szansa na jej całkowite usunięcie. Najbardziej widoczne plamy powinniśmy zebrać ręcznikiem papierowym lub gazą namoczoną w alkoholu (alkohol rozpuszcza, dlatego należy z nim postępować delikatnie). Następnie zabieramy się za proces właściwy, czyli ...

Prawidłowe usuwanie plam

Technika ma ogromne znaczenie podczas czyszczenia dywanów. Plama zazwyczaj występuje w jednym skupisku, dlatego wycierając zabrudzenie należy robić to od krawędzi do krawędzi, by plama się nie rozprzestrzeniła. W zależności od tego czym czyścimy dywan (gąbka, mokra ściereczka, detergent) musimy uważać, aby nie naruszyć włókien materiału. Ważnym jest, aby dywan czyścić w niezbyt nasłonecznionym pomieszczeniu. Słońce działa źle na materiał z którego wykonany jest dywan. Może sprawić, że dywan straci swój blask.

Używaj drogich odplamiaczy

Koszt zakupienia dywanu na pewno nie należy do najniższych. Skoro stać nas na dywan, to musi być nas stać na odpowiedni odplamiacz. Produkty typu Dywanlux to niezbędne wyposażenie każdego posiadacza dywanu. Im lepszy odplamiacz, tym szybciej poradzi sobie z zabrudzeniami.

Odpowiednie suszenie i pielęgnacja

Dywan należy suszyć w temperaturze pokojowej. Nie wynosimy go do suszarni, ani nie wieszamy na zewnątrz (narażamy dywan na działanie słońca). Gdy raz zabrudzimy dywan, na pewno zaczniemy go pielęgnować. Powinno się go co tydzień trzepać, a co miesiąc prać odpowiednimi środkami. W odróżnieniu od ubrań, dywan jest bardzo podatny na różnego rodzaju techniki pielęgnacji.