Menu

Jak dbać o skórzane ubrania? Kilka podpowiedzi

 Skóra jest naturalna i samym swoim wyglądem gwarantuje spory prestiż. Zanim przejdziemy do pielęgnacji skóry, warto zacząć od ich rodzajów. Wybierając się na zakupy w poszukiwaniu dobrej skóry musimy się nastawić na spory wydatek. Najtrwalsza skóra, czyli bycza skóra kosztuje bardzo dużo pieniędzy. Płaszcz to wydatek rzędu 1000-1500 złotych, a buty 500-750 złotych. Niestety, lecz skóra nie tylko wygląda, ale też wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wiadomym jest fakt, że po latach skóra zaczyna tracić swój naturalny blask, a na łokciach pojawiają się drobne spękania. Jak sobie radzić ze skórą? O tym dowiecie się poniżej.

Jak dbac o skórzane ubrania?

Podczas wyboru odzieży skórzanej warto się o niej dowiedzieć wszystkiego. Sprzedawca powinien nas poinformować o sposobach pielęgnacji i wytłumaczyć symbole znajdujące się na metce. Dobry sprzedawca naprowadzi nas na najbardziej solidne marki. Pamiętajmy, że zakup skóry nie może być dyktowany oszczędnością, ponieważ im gorszej jakości materiał, tym większy ból głowy podczas jego pielęgnacji.

Impregnacja przede wszystkim

Skóra bywa nieobliczalna i w każdym momencie może nas zaskoczyć. Nie lubi zmian pogodowych, a już w szczególności okresów przejściowych. Odpowiednia impregnacja nie tylko nadaje blasku skórze, lecz również chroni ją przed działaniem promieni UV oraz kwaśnego deszczu. Na rynku znajdziemy bardzo wiele produktów do impregnowania skóry. Jeśli chcemy zaoszczędzić, to możemy ją impregnować pastą do butów z odrobiną oleju rycynowego. Lepszym wyjściem będzie jednak wydanie tych 20 złotych na impregnat. Dzięki niemu skóra staje się praktycznie wodoodporna. Kiedy impregnujemy skórę? Wystarczy dwa razy do roku lub raz na kwartał. Impregnujemy nie tylko płaszcz, lecz również buty (wraz z podeszwą).

Do pielęgnacji skóry nie wolno używać środków chemicznych. Żadnych płynów do płukania, żadnych proszków do prania, żadnej chemii gospodarczej. Skóra jest bardzo wrażliwa. Należy unikać kontaktu z benzyną oraz wszystkimi substancjami, które wykazują właściwości żrące. To uchroni nas przed wizytą w pralni chemicznej lub nawet sklepie. Do polerowania odzieży skórzanej warto wykorzystać przeznaczone do tego celu pasty. Kupicie je w każdym sklepie odzieżowym i obuwniczym. Przed użyciem środków do polerowania warto je przetestować na niewielkim kawałku skóry. Niektóre produkty posiadają barwniki i mogą popsuć odzież.

Jak przechowywać skórzane ubrania?

To bardzo ważna rzecz. Ubranie należy przechowywać luzem. Jeśli jest to garderoba - musi być odkurzona. Ubrań nie wolno niczym przygniatać ani nie wieszać na metalowych wieszakach. Od tego są wieszaki drewniane. Jeśli na koniec sezonu chowamy buty do szafy - warto je wypełnić starymi gazetami. Skóra nie może być pognieciona, gdyż trudno sobie z tym poradzić. W miejscu przechowywania musi być sucho i w miarę chłodno. Skóra źle znosi pleśń, grzyby oraz wilgoć. Raz na jakiś czas warto przewietrzyć garderobę.

Ubrania skórzane są drogie i wymagają odpowiedniego traktowania. Jeśli dobrze o nie zadbamy, to będą nam służyć latami.