Menu

Jak usunąć plamy z dywanu?

Dywan to ten element wyposażenia pomieszczenia, po którym chodzimy albo gołymi stopami, albo w butach. Siłą rzeczy dywan narażony jest na zniekształcenia oraz poplamienia. O tym, w jaki sposób pozbyć się najbardziej uciążliwych plam napiszemy później. Warto przez chwilę się skupić na tym, dlaczego plamy tak trudno schodzą.

Jak usunąć plamy z dywanu?

Głównym problemem posiadaczy dywanów jest fakt, że nie pielęgnują go w odpowiedni sposób. Samo trzepanie i odkurzanie raz na kwartał to zdecydowanie za mało. Dywan należy raz na jakiś czas szamponować, wietrzyć i składać w rulon aby zachować jego naturalny kształt. Poprzez złe traktowanie dywanu będzie się on szybko niszczył, ponieważ włókna zrobią się słabe i zwyczajnie odpadną. Ze statystyk wiemy, że dywan pielęgnowany raz w tygodniu będzie służył nie 10, a minimum 30 lat. Takie są fakty.

Usuwanie plam łatwych

Plamy możemy podzielić na trudne i na łatwe. Te łatwe to przede wszystkim jajka, farby, przypalenie czy guma do żucia. Zacznijmy od przypalenia. Paląc papierosa może nam on spaść na dywan. Jak radzić sobie z przypaleniem? Pocieranie przypalonego miejsca monetą lub papierem ściernym na pewno zda egzamin. Należy pamiętać, aby robić to z wyczuciem tak, by nie uszkodzić włókien oraz materiału z którego wykonany został dywan. W przypadku plam tłustych świetnie sprawdzą się specjalne szampony. Szampon mieszamy z letnią wodą i czyścimy dywan. Na rynku dostępnych jest mnóstwo tanich preparatów. W przypadku plam ważne jest określenie ich wieku. Im starsza plama, tym jej usuwanie będzie dłuższe.

Usuwanie plam trudnych

Trudne plamy to atrament, drinki, płyn z grzejników czy farba olejna. Z domowych sposobów sprawdzi się na pewno benzyna ekstrakcyjna i odplamiacz. Niestety, lecz większość plam wymaga pomocy specjalisty, bo takie ciecze jak farba olejna szybko zasychają i są niemal niemożliwe do usunięcia przy użyciu domowych sposobów. Trudne plamy mogą obejmować nie tylko powierzchnię zewnętrzną dywanu, ale też wewnętrzną. Poprzez wsiąkanie i stopniowe sklejanie włókien stają się trudne do zlokalizowania i ich czyszczenie wymaga nie tylko sprawnych rąk profesjonalisty, lecz również użycie specjalnych urządzeń.

Czy usuwanie plam z dywanu zawsze kończy się sukcesem? Niestety nie. Są takie plamy, których nie da się usunąć zważywszy na ich wiek oraz stopień zdegradowania dywanu. O dywan należy dbać regularnie. Co tydzień powinno się go odkurzać i trzepać a raz na kwartał porządnie wyprać. W domu należy posiadać specjalne detergenty i środki do czyszczenia dywanów. Tylko w ten sposób będziemy przygotowani na ewentualne plamy i zabrudzenia.