Menu

Jak naprawić programator w pralce?

Pralka automatyczna sterowana jest komputerowo. Niestety, ale nawet produkty najlepszych marek mogą ulec awarii. Do najczęstszych uszkodzeń możemy zaliczyć: awaria łożyska (głośna praca pralki), uszkodzenie pompy (wyciek), zacięcie lub uszkodzenie paska klinowego (mimo pracy silnika bęben nie obraca się) i zużyte uszczelki (zabrudzone smarem pranie). Często awarii ulega także programator.

Jak naprawić programator w pralce?

Najczęstsze objawy uszkodzenia programatora

Programator odpowiada za całą pracę urządzenia. Użytkownik ustawia tryb pracy i cały proces prania ubrań przechodzi przez programator. To właśnie on napełnia wodą pralkę, podgrzewa ją i wykonuje mikro cykle, które w efekcie mają nam wyprać ubrania. Uszkodzenie programatora możemy zauważyć, jeśli pralka zaczyna się zachowywać dziwnie lub się zacinać. Jeśli idziemy do pralni po nasze ubrania, a pralka jest dopiero w połowie cyklu, to prawdopodobnie programator uległ zniszczeniu. Należy pamiętać, aby nie wychodzić z domu gdy awarii uległa pralka - może dziwnie się zachowywać (podgrzewać wodę, spuszczać ją, napełniać od nowa i wirować) co będzie nas kosztować sporo pieniędzy.

Programator nie jest podzespołem skomplikowanym. Składa się z mikroprocesora, silniczka oraz styków. Nie potrzebujemy pomocy fachowca, aby sprawdzić styki oraz silniczek. Może przydarzyć się sytuacja, gdy silnik się zaciął - wystarczy go wyczyścić, nasmarować specjalnym olejem i pralka powinna działać. Jeśli styki nie łączą, możemy je potrzeć o siebie i urządzenie powinno wystartować. Jeśli jednak pralka mimo sprawdzenia silniczka i styków nadal wykazuje awarię - programator nadaje się do naprawy lub wymiany.

Programator psuje się rzadko, gdyż praca pralki nie jest skomplikowana. Ogranicza się do podgrzewania wody i napędzania bębna. Jeśli kiedykolwiek będziecie narzekać na awarię pralki, sprawdźcie silniczek oraz styki. Jeśli to nie pomoże - możecie wezwać fachowca.