Menu

Jak skutecznie wyczyścić dywan?

Po dywanie chodzimy codziennie. Jest on bardzo odporny na zabrudzenia, ale podobnie jak w przypadku innych materiałów - jego też trzeba od czasu do czasu porządnie wyczyścić. Na rynku mamy dostępnych setki detergentów oraz wybielaczy. Sprawdzą się one w przypadku nie tylko dywanów, lecz również innych ubrań. Ok, mamy sporo chemii na rynku, ale czy warto narażać nasz dywan na niepożądane efekty uboczne? Chemia to jednak chemia. Zajmijmy się domowymi sposobami pielęgnacji dywanów.

Jak skutecznie wyczyścić dywan?

Każdy rodzaj plamy możemy wyczyścić przy użyciu tego, co aktualnie mamy w domu. Pewnie każdy z Was ma w domu piankę do golenia i wodę mineralną. W kuchni znajdziecie pewnie trochę alkoholu, octu czy proszku do pieczenia. Jeśli mamy to wszystko, to wyczyścimy każdy dywan. Warto zacząć od świeżych plam. Są zazwyczaj proste w czyszczeniu. Wystarczy zaaplikować na nie piankę do golenia lub odrobinę wody mineralnej. Zacznie się reakcja chemiczna i cały brud wyjdzie na zewnątrz. Teraz bierzemy grubą gąbkę i wycieramy plamę.

Ze starszymi plamami wcale nie jest trudniej. Do naczynia wlewamy litrę ciepłej wody, 2 łyżki proszku do pieczenia i 3 łyżki octu. Tak przygotowany roztwór posłuży nam za detergent. Przy pomocy gąbki wcieramy ciecz w nasz dywan i trzemy tak długo, aż plamy całkowicie znikną. Następnie suszymy i odkurzamy dywan. Na tłuste plamy warto wybrać talk. Wcieramy go w dywan i pozostawiamy na jedną dobę. Po tym czasie dywan trzepiemy lub odkurzamy. Po plamach nie powinno być śladu.

Usunięcie wosku lub gumy do żucia to problem nie do rozwiązania? Niekoniecznie! Musimy przygotować 10 kostek lodu oraz nagrzać żelazko. Zacznijmy od wosku. Na plamie układamy bibułę oraz kilka warstw papieru toaletowego. Następnie przykładamy gorące żelazko i do bibuły przyklei się wosk. W ten sposób można usuwać wosk z każdego rodzaju odzieży czy materiału (prócz lnu). W przypadku gumy do żucia idziemy w przeciwnym kierunku. Na plamę kładziemy kostki lodu i czekamy do całkowitego zakrzepnięcia. Po 20-30 minutach zdejmujemy lód i zeskrobujemy gumę z dywanu. Najlepiej robić to przy pomocy odkurzacza.

Najtrudniejsze plamy

Do najtrudniejszych plam będziemy musieli wykorzystać alkohol, który rozpuści zabrudzenie. Tyczy się to czerwonego wina oraz plam po smarze. Na jeden kieliszek alkoholu przypadają 4 łyżeczki soli. Tak przygotowaną mieszankę aplikujemy na plamę i po chwili zbieramy mokrym ręcznikiem papierowym. Po plamie nie powinno być śladu.

Żywe kolory i miękkość

Celem zachowania żywych kolorów możemy wykorzystać herbatę, trawę oraz roztwór soli. Świeżo ściętą trawą posypujemy dywan i czekamy 30 minut po czym czyścimy całość miotełką. Możemy także wykorzystać kapustę kiszoną i efekt będzie podobny. Nie możemy tylko przemoczyć dywanu, bo w przeciwnym wypadku zacznie gnić lub pleśnieć (w trawie czy kiszonej kapuście znajdują się kwasy). Dywanu nie suszymy na otwartym słońcu bo straci blask. Aby dywan był zawsze miękki, należy go regularnie trzepać. Cyklicznie co 14 dni należy go również wietrzyć. Najlepsze warunki to takie, gdzie dywan spokojnie sobie wisi. Świetnym miejscem będzie nieco zacieniona część posesji lub balkonu.

Dywan można wyczyścić niemal bez problemu, ale pod warunkiem, że podejdziemy do tego zadania odpowiedzialnie. Nie radzimy stosować innowacyjnych metod, tylko te sprawdzone. Przed przystąpieniem do domowego czyszczenia dywanu należy wiedzieć, z jakim materiałem mamy do czynienia. Każdy materiał inaczej reaguje na substancje, które powyżej opisaliśmy.