Menu

Skuteczne usuwanie plam z dywanu

Dywan to centralny element wyposażenia podłogi. Dodaje pomieszczeniu przytulności oraz naturalnego ciepła. Podobnie jak odzież - dywan również lubi się pobrudzić, a na domiar złego nie możemy go wyprać. W jaki sposób pielęgnować dywan i co zrobić, gdy go poplamimy? O tym dowiecie się poniżej.

Dywan

Pielęgnacja dywanu

Dywan należy czyścić przynajmniej raz w tygodniu. Nie wystarczy tylko odkurzyć materiał aby był czysty. Kluczem jest odkurzanie, trzepanie oraz wietrzenie dywanu. Nawet jak z zewnątrz wygląda całkiem dobrze, to pomiędzy włóknami na pewno znajduje się brud lub pozostałości po tym, co nanieśliśmy chodząc po dywanie w butach. Pielęgnacja przy pomocy odkurzacza musi być odpowiedzialna. Nie wolno odkurzać dywanu na pełnej mocy, ponieważ uszkodzimy włókna lub odkurzacz "wciągnie" kawałek materiału. W momencie, gdy ssawka odkurzacza "przyssa" się do dywanu - odkurzacz należy wyłączyć, a nie na siłę odrywać od materiału.

Dywan należy także prać. Do tej czynności warto wykorzystać myjkę ciśnieniową. Na średnim ciśnieniu myjemy dywan od samej góry do dołu po to, aby cały brud równomiernie spływał na ziemię. Warto pamiętać o średnim ciśnieniu - praca na maksymalnych obrotach może zniekształcić dywan lub poniszczyć włókna. Średnie ciśnienie to absolutne maksimum, na jakie może sobie pozwolić właściciel dywanu.

Plamy na dywanie - jak sobie z nimi radzić?

Z plamami na dywanie możemy sobie poradzić korzystając z odpowiednich środków czyszczących. Jeśli nie mamy takich środków w domu, to również sobie poradzimy. W przypadku plam świeżych doskonale poradzi sobie zwykła pianka do golenia. Na plamę nanosimy piankę i czekamy, aż wyciągnie ona cały brud z dywanu. Podobnie działa woda mineralna. Dzięki reakcji chemicznej ona także wyciąga brud na zewnątrz. W przypadku plam starszych możemy skorzystać z prostego triku: do litry ciepłej wody wsypujemy 3 łyżki proszku do pieczenia oraz 2 lub 3 łyżki octu. Mieszankę nakładamy na plamę i przy pomocy grubej gąbki trzemy zabrudzenie aż do osiągnięcia zamierzonego efektu. Troszkę z tym schodzi, ale niemal zawsze się udaje.

Plamy z wosku możemy usunąć przykładając na bibułę rozgrzane żelazko. Żelazko nagrzeje wosk i przyklei się on do bibuły. W odwrotny sposób walczymy z gumą do żucia. Miejsce, gdzie przyklejona jest guma należy obłożyć kostkami lodu i po 20-30 minutach wykruszamy zaschniętą gumę. Sierść zwierząt możemy usunąć specjalną szczotką do czyszczenia płaszczów i kurtek.

Dywan można wyczyścić bardzo szybko, ale lepiej unikać zabrudzeń. Dzięki co tygodniowej pielęgnacji dywanu będzie on bardzo ładny i przyjemny w dotyku. Nie należy zapominać, że dywan to drogi element wyposażenia domu, dlatego tym bardziej należy o niego dbać.