Menu

Jak należy czyścić dywany?

Dywan jest narażony na różnego rodzaju zabrudzenia. Chodzimy po nim gołymi stopami lub w butach. Transportując posiłki lub napoje do pomieszczenia narażamy dywan na pobrudzenia. Zrobić, gdy stało się po fakcie i zabrudziliśmy nasz dywan? Poniżej kilka sprawdzonych sposobów na pielęgnację dywanów.

Jak należy czyścić dywany?

Woda mineralna

Wodę można pić, a można ją też użyć do pielęgnacji dywanów. Jeśli przypadkowo zabrudzimy dywan, możemy plamę polać gazowaną wodą mineralną lub spryskać pianką do golenia. Zarówno woda mineralna, jak także pianka do golenia pienią się i wchodzą w reakcję chemiczną z plamą. Po kilku sekundach od zaaplikowania wody lub pianki bierzemy ręcznik papierowy i dokładnie zbieramy brud. Na podobnej zasadzie działają pianki do foteli samochodowych. Wchodzą w reakcję chemiczną i wyciągają brud na powierzchnię.

Benzyna, alkohol i produkty spożywcze

Jeśli plama jest nieco starsza, to benzyna ekstrakcyjna lub alkohol powinny sobie z nią poradzić. Pobrudzone miejsce polewamy cieczą i czekamy pięć minut. Po tym czasie bierzemy zwilżoną gąbkę i delikatnie czyścimy dywan. Należy pamiętać, aby nie naruszyć krawędzi plamy, gdyż zacznie się ona powiększać. Plamę trzemy "do środka". Podobną zasadę działania wykazuje proszek do pieczenia lub ocet. Proszek się pieni i cały brud wyciąga na powierzchnię (podobnie jak wspomniane wcześniej środki do czyszczenia foteli samochodowych). Ocet z kolei radzi sobie doskonale ze smugami, lecz brzydko pachnie - dywan po aplikacji octem należy jak najszybciej wywiesić i dobrze wywietrzyć.

Lód, żelazko i papier toaletowy

Są takie plamy, które wyróżniają się na tle innych ogromną upierdliwością. Przykładem będzie guma do żucia. Ciężko się jej pozbyć jakimkolwiek środkiem chemicznym, dlatego sprawdzą się kostki lodu. Zaschniętą gumę obkładamy kostkami lodu i gdy całość wyraźnie skamienieje - kruszymy gumę przy pomocy nożyka zawiniętego w papier toaletowy (po to, aby ostre krawędzie noża nie uszkodziły struktury dywanu oraz włókien). Do usuwania gumy nie wykorzystujemy żelazka. Ono nam się przyda do czegoś innego.

Żelazko nagrzewa się do ponad 200 stopni. Sprawdzi się zatem przy usuwaniu wosku. Na wosk kładziemy bibułę oraz papier toaletowy. Następnie uruchamiamy żelazko i kładziemy na papierze toaletowym. Gdy wosk zacznie się nagrzewać - momentalnie przylepi się do papieru. Dzięki temu w ciągu kilku sekund skutecznie usuniemy wosk. Należy pamiętać, aby nie nagrzewać dywanu zbyt mocno. Może spowodować uszkodzenie włókien i zaczną wypadać.

Dywan można czyścić na wiele sposobów. W przypadku tłustych plam sprawdzi się sól oraz wybielacz. Nie ma potrzeby oddawania dywanu do pralni chemicznej, bo będzie nas to drogo kosztować. Koszt zakupu detergentów to około 50 złotych. Starczą na rok regularnego pielęgnowania dywanów.